Wydawnictwo Synapsa Sp z o.o.    |   ul. Jonschera 3/20, 91-849 Łódź  

       redakcja@wydawnictwo-synapsa.pl                    (42) 656-42-77   |          

512 524 480

500 877 660

 

          /Wydawnictwo Synapsa

         /Wydawnictwo_SNP                      

 /wydawnictwosynapsa                       

          /wydawnictwo.synapsa/

Pobierz ulotkę do druku

OBJAWY

Pobierz ulotkę do druku

ZAPOBIEGANIE

Pobierz ulotkę do druku

JAK MYĆ RĘCE

Pobierz edytowalną prezentację

COVID-19

Ulotki do druku

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce ma charakter dynamiczny. Informujemy, że w związku z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych co najmniej do Świąt Wielkanocnych uruchomieniu uległ specjalny tryb przeprowadzania konkursów. Jego głównym założeniem jest możliwość przesunięcia daty przeprowadzenia konkursów na pierwszy możliwy termin po uruchomieniu normalnych zajęć lekcyjnych, nawet do końca roku szkolnego 2019/2020. 

 

   Zapraszamy również do zapoznania się naszymi bezpłatnymi broszurami informacyjnymi dotyczącymi objawów choroby oraz czynności prewencyjnych.

 

   Udostępniamy również edytowalną prezentację w formacie Powerpoint do wykorzystania w Państwa Szkołach i Przedszkolach.

 

       Informacje na naszej stronie postaramy się aktualizować na bieżąco.

Szanowni Państwo!

W poniedziałek 16 marca 2020 roku badacze z Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle podali pierwszą dawkę eksperymentalnej szczepionki na COVID-19, której robocza nazwa to mRNA-1273.

 

Rozpoczęto tym samym pierwszą fazę testów klinicznych na ludziach podając szczepionkę czwórce ochotników. W dalszym etapie badań szczepionka w ciągu około 6 tygodni zostanie podana docelowo 45 zdrowym dorosłym ochotnikom w wieku od 18 do 55 lat.

 

Badanie na tym etapie będzie miało za zadanie ocenić różne dawki eksperymentalnej szczepionki pod kątem jej bezpieczeństwa i jej zdolności do indukowania odpowiedzi immunologicznej. Badacze zaznaczają jednak, że jest to dopiero pierwszy z wielu etapów na drodze do stworzenia funkcjonalnej szczepionki.

 

Szybkie opracowanie eksperymentalnej szczepionki było możliwe dzięki zaawansowanym badaniom nad wirusami SARS oraz MERS.

 

Uczestnicy badania otrzymają dwie dawki szczepionki, domięśniowo w ramię w odstępie około 28 dni. Ochotnicy otrzymają dawki 25 µg, 100 µg lub 250 µg dwukrotnie.

 

Pierwszych czterech uczestników otrzymało najniższe stężenie szczepionki (25 µg), kolejnych czterech otrzyma dawkę większą (100 µg). Dawka 250 µg zostanie podana o ile nie zostaną stwierdzone niekorzystne efekty uboczne szczepienia.

 

Uczestnicy będą kontrolowani zarówno pomiędzy szczepieniami jak i w ciągu roku po podaniu drugiej dawki. Ochotnicy będą monitorowani pod kątem typowych objawów szczepienia: bólu w miejscu wstrzyknięcia, gorączki i innych problemów medycznych.

 

Krew ochotników będzie również regularnie badana w celu wykrycia i zmierzenia odpowiedzi immunologicznej na eksperymentalną szczepionkę.

Testy eksperymentalnej szczepionki mRNA-1273